CONSIDERATIONS TO KNOW ABOUT BADANIE DNA OKA

Considerations To Know About badanie dna oka

Considerations To Know About badanie dna oka

Blog Article

Badanie dna oka — podstawowe informacje, przygotowanie do badania i jego przebieg Badanie dna oka to performść powszechny sposób sprawdzania narządu wzroku. Dzięki niemu specjalista może jeszcze skuteczniej wykryć ewentualne zmiany, a tym samym szybciej rozpoczniesz leczenie.

Badanie dna oka, nazywane fachowo oftalmoskopią lub wziernikowaniem dna oka, to badanie pozwalające dokładnie ocenić stan narządu wzroku.

Badanie powinno być wykonane szczególnie w przypadku ciężarnych w grupie ryzyka odwarstwienia siatkówki w trakcie porodu (np. u kobiet w ciąży z wysoką krótkowzrocznością) – umożliwia określenie kondycji oka i wczesnego wykrycia zmian degeneracyjnych na obwodzie siatkówki.

Kobiety, które mają krótkowzroczność (zwłaszcza z wadą powyżej -eight dioptrii) także powinny wykonać badanie, ponieważ podczas porodu może dojść do odwarstwienia siatkówki. Często jest to powód do przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

Po badaniu tylnego odcinka oka mogą wystąpić nudności i wymioty. Gałka oczna jest twarda z powodu wysokiego ciśnienia ocznego. Atak może nastąpić po podaniu leku rozszerzającego źrenicę. W takim przypadku należy zgłosić się do lekarza, który przerwie atak. W przeciwnym razie jego długotrwały przebieg może zakończyć się ślepotą oka.

Okulista może wykryć zmiany na dnie oka wskazujące na powyższe choroby, a także stwierdzić zmiany miażdżycowe czy zatory charakterystyczne dla zapalenia wsierdzia.

W przypadku, gdy aplikowany jest preparat rozszerzający źrenicę, to musisz przyjść do gabinetu okulistycznego kilka minut przed umówioną wizytą.

Już od dawna naukowcy badają i wykorzystują wzrok w celu rozpoznania niektórych chorób ogólnosystemowych, ale także ich oceny i monitorowania write-upępów leczenia. Jest to możliwe między innymi dzięki badaniu dna oka, które jest zlecane nie tylko przez okulistów, lecz także przez innych specjalistów, którzy uznają tę metodę za korzystną w przypadku monitorowania zakresu leczenia danej choroby.

Fluoresceina może wpływać na niektóre wyniki badań krwi i moczu, dlatego warto powstrzymać się przed ich wykonaniem przez przynajmniej four dni od przeprowadzenia angiografii. Pacjenci powinni również pamiętać, że środek kontrastujący może prowadzić do błędnej interpretacji wyników badań radiologicznych, przez co nie jest zalecane ich wykonanie przez pierwszych 36 godzin po badaniu AF. 

Wadą jest niemożność website przenoszenia lampy szczelinowej. Pacjent musi usiąść przed przed urządzeniem i utrzymywać głowę i podbródek na podpórkach - badania nie można wykonać przy łóżku chorego lub stole operacyjnym. Nie jest możliwe także badanie małych i niewspółpracujących dzieci. Dzięki wyposażeniu lampy szczelinowej w aparat fotograficzny można wykonać dokumentację fotograficzną dna oka.

 Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w każdym czasie klikając w przycisk 'Zmień ustawienia zgody na ciasteczka” znajdujący się na stronie z Polityką Prywatności oraz w stopce strony bezokularow.pl

Uwaga: Obrazowanie naczyń krwionośnych dna oka pozwala na wykrywanie zmian w mikrokrążeniu, co może mieć związek z chorobami takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Badanie dna oka umożliwia wykrycie zmian w siatkówce, takich jak obrzęk lub odwarstwienie.

Jeśli zainteresował Cię nasz artykuł, masz pytania lub sugestie, napisz do nas. O poradę w sprawie leków możesz też zapytać farmaceutę na czacie Apteline.pl.

Badanie dna oka wykonujemy używając lampy szczelinowej, bądź w przypadku osób leżących lub małych  dzieci za pomocą oftalmoskopu pośredniego Fisona.

Report this page